Zdrowy styl odżywiania – poczuj się lepiej

Rozpoczynasz zdrowy styl odżywiania?

Gratulacje! Wiosna to dobry moment na zmiany i dodanie sobie energii zdrowymi składnikami odżywczymi. Świat budzi się do życia, jest więcej słonecznego światła. W zasadzie każdy moment, w którym podejmujesz decyzję, aby coś zmienić na lepsze w sposobie odżywiania jest dobry.
Dzisiaj coraz częściej się mówi, że od czasu do czasu potrzebny jest „reset”, chwila zatrzymania i odpoczynku by z nową energią ruszyć do przodu, by wybrać zdrowy styl odżywiania i ścieżkę do optymalnego zdrowia i witalności.
Sam fakt, że czytasz ten tekst świadczy o tym, że szukasz nowych rozwiązań lub potwierdzenia słuszności swojej decyzji. Zanim jednak skończysz czytać, przynajmniej kilka osób na świecie dostanie ataku serca, a kilka kolejnych udaru. Atak serca jest główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych. Kolejną przyczyną śmierci są nowotwory. Szacuje się, że będzie to ponad 11 milionów ludzi do 2030 roku. Już teraz ponad 170 milionów ludzi na świecie cierpi na cukrzycę a wg światowej Organizacji Zdrowia WHO otyłość jest głównym schorzeniem prowadzącym do przedwczesnej śmierci i jest postrzegana jako największy problem zdrowotny XXI wieku.

Dlaczego tak często chorujemy?

Coraz częściej potwierdzają się informacje, że większość tych chorób i zaburzeń może być związana z tzw. „zachodnim stylem odżywiania”, czyli spożywaniem zbyt wielu przetworzonych pokarmów z wysoką zawartością cukru i soli a zbyt małą ilością warzyw i owoców.
Pomyślisz sobie czytając powyższe zdania, że mnie to nie dotyczy, że to problem innych osób, a liczby są przesadzone. A jednak ciężkie choroby coraz częściej pojawiają się nie tylko wśród osób na tzw. drugim końcu kraju czy świata ale także wśród naszych dalszych lub bliższych znajomych.
Warto więc pamiętać, że masz ogromy wpływ na to jak się czujesz i jak często chorujesz (tylko ok 20% to uwarunkowania genetyczne) a i tak twój zdrowy styl odżywiania może sprawić, że nawet mimo istniejących uwarunkowań genetycznych dane schorzenie się nie pojawi.
Za każdym razem, gdy jesz posiłek decydujesz, co wkładasz do ust i dokonujesz wyboru czy jesz posiłek wysoko przetworzony, pełen niezdrowych tłuszczów i cukrów, a tym samym zwiększasz ryzyko wystąpienia nowotworu, cukrzycy lub chorób serca.
Mamy nadzieję, że świadomie wybierasz odżywianie swojego organizmu, najbardziej odżywczymi , możliwymi i dostępnymi dla Ciebie składnikami, czyli wybierasz zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak wybrać zdrowy styl odżywiania?

Jak wejść na ścieżkę optymalnego zdrowia? Optymalne zdrowie to stan organizmu najlepszy do uzyskania w danym momencie, to najlepszy stan zdrowia, jaki możemy osiągnąć w naszym wieku i przy naszej aktualnej kondycji.
Warto sobie zadać pytanie: czy to co jem sprawia, że czuję więcej siły czy raczej powoduje ociężałość i osłabienie?
Można sobie również odpowiedzieć na pytania:
Jak się czuję?, Czy czuję się zdrowo? Czy mam dużo energii?, czy nic mnie nie boli?
A może:
Czy czuję się kiepsko?, grubo?, czy jestem zmęczona/ zmęczony i nic mi się nie chce?
Należy też pamiętać, że nasz organizm składa się komórek, które do życia potrzebują pożywienia, wody, powietrza i ruchu.
Wiele ostatnio publikowanych badań stwierdza jednoznacznie, że nawet niewielkie modyfikacje w stylu życia mogą przynieść ogromne rezultaty.

Czy zdrowy styl odżywiania może spowolnić procesy starzenia?

Każda komórka w Twoim ciele ma określony cykl życia. Większość komórek w Twoim ciele jest regularnie odtwarzana np. komórki zewnętrznej warstwy skóry odnawiają się co kilka tygodni, komórki wątroby co ok. 300-500 dni, tkanki kości 7 do 10 lat. Ten proces jest z jednej strony skomplikowany, z drugiej fascynujący a jednocześnie trochę niedoskonały. Nowe komórki często zawierają niewielkie błędy, co powoduje, że m.in. starzejemy się. Ten proces starzenia organizmu przyspieszają wolne rodniki i niszczą komórki naszego ciała. Zdrowy styl odżywiania spowalnia procesy starzenia i procesy chorobotwórcze, dostarcza antyoksydantów, które niwelują skutki działania wolnych rodników.

Czy ożywiasz się właściwie?

W naszym zabieganym świecie często nie znajdujemy czasu na zdrowe odżywianie lub dokładne gryzienie pokarmów. Nie pomaga w tym fakt, że żywność wysoko przetworzona i gotowe produkty np. dania obiadowe są bardzo łatwo dostępne, i nie ma co ukrywać, są bardzo wygodne. Skutkiem tego jest niestety zwiększona praca układu trawiennego, który próbuje wydobyć składniki odżywcze ze źle przeżutych lub prawie pustych odżywczo produktów. Z czasem prowadzi to do osłabienia enzymów trawiennych i coraz mniej wydajnych soków żołądkowych. W tej sytuacji nasz organizm nie ma dostarczanych substancji odżywczych a my stajemy się słabsi i bardziej podatni na schorzenia cywilizacyjne lub choroby przewlekłe. Naturalne suplementy diety mogą stanowić uzupełnienie ubytków substancji odżywczych. Suplementy to jednak tylko dodatek i chociaż taki dodatek jest ważnym uzupełnieniem codziennej diety, nie mogą zastąpić prawidłowego, zdrowego odżywiania, czyli dostarczania składników odżywczych z całych i jak najmniej przetworzonych warzyw, owoców, ziaren i orzechów, w których jest najwięcej witamin, minerałów i substancji fitoodżywczych.

Dodatkowe informacje

O tym jak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są minerały i witaminy oraz inne składniki odżywcze przeczytasz w książce:

Pierwiastki i witaminy przez całe życie – w trosce o odporność organizmu dr Oleszkiewicza

oraz

Aloes na co dzień, Vademecum dr Elżbiety Olejnik.

Jeśli Twoje odpowiedzi o samopoczucie nie wypadły najlepiej, zatrzymaj się na chwilę i przemyśl czy możesz coś zmienić. Dobrym sposobem na „reset” i rozpoczęcie wprowadzania zmian w sposobie odżywiania może być program oczyszczający Forever Clean 9, tu przeczytasz więcej na temat:

Jak działa program Clean 9?

Co zawiera zestaw CLEAN9?

Oczyszczanie czy odchudzanie?