Dlaczego należy pić wodę – 9 powodów

Woda jest podstawowym składnikiem w organizmie człowieka – u osób dorosłych stanowi ok. 60% masy ciała i znacznie więcej u dzieci i niemowląt ok. 70-80%. Ilość wody w organizmie powinna być utrzymywana na stałym poziomie, a więc powinna być regularnie dostarczana w ciągu dnia by równoważyć naturalne zużycie – woda jest tracona m.in. z moczem, potem, wydychanym powietrzem.

Jak należy pić wodę?

Najlepiej pić wodę małymi porcjami, po kilka łyków do pół szklanki, regularnie przez cały dzień i niezależnie od odczuwania pragnienia a najlepiej zacząć zaraz po przebudzeniu. Wypij 1 lub 2 szklanki aby uaktywnić organizm, wypijaj pół szklanki przed posiłkiem – to wspomaga trawienie

Ile wody potrzebujesz?

Twoje ciało potrzebuje wody nawet jeśli nie czujesz pragnienia, jeśli zaczynasz czuć pragnienie to jest to już sygnał alarmowy ze strony organizmu. Zasadniczo powinno się wypijać średnio od 1,5 do 2,5 litra wody dziennie. Indywidualne zapotrzebowanie zależy od wielu czynników m.in. twojej aktywności fizycznej, aktualnej wagi. Przyjmuje się, że ilość płynów w ciągu dnia powinna wynosić 30 ml na każdy kilogram ciała.

Co się dzieje bez wody?

Bez wody organizm człowieka może wytrzymać tylko kilka dni. Zanim zaczniemy odczuwać pragnienie pojawia się zmęczenie, osłabienie, bóle głowy, obniżenie sprawności fizycznej. Utrata wody ma poważne skutki dla organizmu: – utrata 1-2% wody powoduje pragnienie i suchość w ustach, – utrata 5% powoduje podwyższenie temperatury ciała i lekką gorączkę. Dalsza utrata wody prowadzi do zakłóceń pracy nerek i skurczy mięśni, uniemożliwia chodzenie a w konsekwencji prowadzi do ustania pracy narządów wewnętrznych. Utrzymanie funkcji życiowych nie jest jedynym zadaniem jakie spełnia woda w naszym ciele.

Dlaczego należy pić wodę – 9 powodów

Wszyscy wiemy, że woda jest niezbędna do życia, jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak jest ważna nie tylko dla zdrowia lecz także dla urody. Nie tylko poprawia stan naszego zdrowia i wzmacnia kondycję lecz także przyczynia się do poprawy naszego wyglądu zewnętrznego.

Dlaczego należy pić wodę regularnie?

Powodów, dla których należy pić wodę regularnie jest bardzo wiele, tutaj skupimy się na tych najbardziej podstawowych dla wyglądu i zdrowia.

powód 1

regularne picie wody ma korzystny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Nasze ciało potrzebuje wody by prawidłowo funkcjonować, woda jest rozpuszczalnikiem dla wielu witamin, składników mineralnych.

powód 2

poprawia koncentrację i czas reakcji – odpowiednie nawilżenie całego organizmu korzystnie wpływa na poziom energii, woda zapewnia utrzymanie właściwej objętości krwi, co sprzyja m.in. pracy mózgu.

powód 3

regularne picie wody zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, pomaga zmniejszyć uczucie głodu bez dostarczania kalorii. Woda zwiększa poziom spalanych kalorii podczas zwykłych codziennych czynności, tym samym podnosi poziom podstawowej przemiany materii, uczestniczy w większości reakcji metabolicznych.

powód 4

przyspiesza metabolizm i usprawnia detoksykację – nawodniony organizm funkcjonuje lepiej a wchłanianie i transportowanie składników odżywczych staje się bardziej efektywne. O picie odpowiedniej ilości wody powinniśmy zadbać szczególnie podczas wszelkiego rodzaju kuracji oczyszczających i odchudzających by sprawnie usuwać zbędne produkty przemiany materii.

powód 5

Woda doskonale nawilża, wygładza, zmiękcza i ujędrnia skórę od wewnątrz oraz przyczynia się do zmniejszenia ilości i widoczności zmarszczek. Odpowiednia ilość wody sprawia, że skóra utrzymuje równowagę wodno-elektrolitową i dzięki temu staje się napięta, bardziej odporna na podrażnienia.

powód 6

zapobiega zaparciom woda w odpowiednich ilościach jest niezbędna dla właściwej pracy jelit. Bez prawidłowego nawodnienia proces trawienia jest wolniejszy a jednocześnie jelita mają utrudnione zadanie przy usuwaniu niepotrzebnych produktów przemiany materii. picie wody wspomaga pracę jelit.

powód 7

przyczynia się do zmniejszania cellulitu – woda pomaga pozbyć się nadmiaru sodu, który bardzo często jest przyczyną zatrzymania płynów w organizmie. Odpowiednia ilość wody w organizmie pomaga niwelować cellulit, poprawia mikrokrążenie podskórne, dzięki temu toksyny są sprawniej usuwane i nie gromadzą się w tkance tłuszczowej tuż pod skórą.  

powód 8

łagodzi bolesne miesiączki brak odpowiedniej ilości wody może powodować, że skurcze mięśni brzucha w tych dniach i tak mocno napiętych będą odczuwane jako jeszcze bardziej bolesne. Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawi, że mięśnie będą bardziej rozluźnione. Aby dodatkowo złagodzić te dolegliwości można na dolną część brzucha zastosować emulsję rozgrzewającą Aloe Heat Lotion.

powód 9

Regularne nawadnianie organizmu podnosi odporność. Brak odpowiedniej ilości wody sprzyja wysychaniu śluzówek i skóry. Uszkodzenie naskórka, zadrapania skóry, pękające kąciki ust to prosta droga dla bakterii. Jeśli nie ma odpowiedniego nawilżenia to także mechanizm samoistnego oczyszczania dróg oddechowych nie może działać poprawnie.

Na zakończenie dlaczego należy pić wodę regularnie

Prawidłowe nawodnienie jest konieczne w każdym momencie naszego życia i niezależnie od pory roku.  Woda jest potrzebna do prawidłowego przebiegu większości procesów biologicznych. Do wypijanej codziennie wody warto dodawać sok z cytryny, sok z aloesu np. aloes do picia brzoskwiniowy – nawilża i ujędrnia skórę od wewnątrz. Zawarte w aloesie substancje odżywcze działają wszechstronnie na nasze ciało a dodatek dojrzałych brzoskwiń dodatkowo korzystnie wpływa na skórę, jej wygląd i zdrowy odcień.