Stosowanie aloesu podczas ciąży

Aloes to bardzo ciekawa i wyjątkowa roślina. Posiada on szereg właściwości korzystnych dla organizmu ludzkiego. Można go zastosować do łagodzenia rożnych stanów zapalnych, zmian skórnych czy stanów bólowych. Jednak mimo, że jest to w pełni naturalny środek, warto dowiedzieć się czy mogą z niego korzystać kobiety w ciąży, karmiące czy małe dzieci.

Czym jest aloes? Jak działa?

Aloes to roślina, która świetnie sobie radzi, kiedy brakuje wody ponieważ gromadzi jej zapasy w tkankach. Zawiera on również szereg wartościowych związków takich jak: witaminy, aminokwasy, kwasy tłuszczowe,  polisacharydy i inne.

Aloes ma wielkie właściwości nawilżające. Ponadto przyczynia się do złagodzenia stanów zapalnych organizmu i poprawia odporność organizmu. Sok z aloesu odkaża i likwiduje bakterie. Sok można także przyjmować doustnie, wspomaga on funkcjonowanie układu pokarmowego, pomaga w przypadku zgagi, łagodzi refluks i wzdęcia. Aloes pomaga również w przypadku cukrzycy typu 2.

W jakiej formie można stosować aloes?

Aloes można przyjmować wewnętrznie lub zewnętrznie. Najbardziej popularne są soki i napoje z aloesem, które służą do przyjmowania doustnego. Warto jednak wybierać napoje z wysoką zawartością miąższu z liścia aloesu. Ma to znaczenie ponieważ wiele produktów z aloesem zawiera całe liście (zmielone i rozdrobnione) a w związku z tym również substancje podrażniające występujące w skórce liścia. Stąd m.in. zastrzeżenia niektórych producentów dotyczące spożywania ich w ograniczonej ilości oraz informacje o możliwości wystąpienia  efektów przeczyszczających. Sok z wnętrza liścia aloesu – miąższ, pozbawiony skórki nie powoduje efektów podrażniających.

Zewnętrznie aloes podczas ciąży można stosować pod postacią:

  • żeli,
  • przeciętych, świeżych liści,
  • szamponów,
  • kremów,
  • past do zębów,
  • płynów do kąpieli,
  • balsamów,
  • maseczek do twarzy,
  • toników oczyszczających i nawilżających,
  • płukanek do włosów i innych.

Najlepiej decydować się na produkty, które mają aloes w składzie na pierwszych miejscach i nie zawierają dodatkowych sztucznych substancji a więc mają jak najbardziej naturalny skład.

Stosowanie aloesu w ciąży

Przez cały okres ciąży bardzo istotna jest jakość odżywiania. Szczególną uwagę należy zwracać na dostarczanie w diecie wszystkich składników, zarówno makro (tych dużych budulcowych), jak i mikro (tych maleńkich, śladowych). Chociaż aloes w swoim składzie ma bardzo wiele składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią nie powinny stosować produktów aloesowych do picia. Wynika to przede wszystkim z właściwości oczyszczających aloesu, szczególnie w początkowym okresie jego stosowania. Przywracanie równowagi w organizmie wiąże się z uwalnianiem szkodliwych związków, nagromadzonych w organizmie toksyn, które uwolnione z komórek zanim zostaną usunięte i wypłukane z organizmu mogą przenikać do łożyska a przez to negatywnie wpływać na rozwój poczętego dziecka. Jeśli jednak przed zajściem w ciążę przeprowadzana była kuracja oczyszczająca aloesem lub przyszła mama piła systematycznie aloes to nie ma przeciwwskazań do kontynuacji i stosowania aloesu do picia w niewielkich ilościach także podczas ciąży. Jednak ani w czasie ciąży ani w trakcie okresu karmienia piersią nie należy stosować kuracji oczyszczających aloesem (nawet jeśli były one stosowane przed ciążą). Zastosowanie takiej kuracji wskazane jest dopiero po zakończeniu okresu karmienia.

Aloes podczas ciąży

Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby w tym czasie stosować produkty z aloesu do pielęgnacji całego ciała. Aloes podczas ciąży – dobrej jakości kosmetyki zawierające aloes świetnie nawilżają i odżywiają skórę. Mają także działanie łagodzące i regenerujące. Aloes podczas ciąży stosowany zewnętrznie na skórę bardzo dobrze odżywia skórę, która w tym czasie wymaga delikatnej pielęgnacji.

Bardzo często problemem po okresie ciąży jest luźna i wiotka skóra na brzuchu. Systematyczne stosowanie kosmetyków aloesowych w trakcie ciąży pomoże uchronić skórę brzucha przed takimi przykrymi konsekwencjami po ciąży. Aloes podczas ciąży aby skóra brzucha szybciej powróciła do pierwotnej postaci,  na skórę należy zacząć działać już podczas jej rozciągania, czyli wtedy, gdy brzuch rośnie. Ważne są odpowiednie ćwiczenia a uzupełniająco wskazane jest stosowanie odpowiedniej pielęgnacji np. aloesowe mydło w płynie, emulsja aloesowa, żel aloesowy z MSM (także do pielęgnacji piersi), oraz aloesowy spray do skóry i włosów Aloe First. Kosmetyki te mogą być wykorzystywane także do pielęgnacji skóry dziecka po narodzinach, doskonale będą dbać o delikatną skórę dziecka, łagodzić stany zapalne oraz drobne podrażnienia i odparzenia.

Produkty do pielęgnacji skóry, które warto stosować podczas ciąży dostępne są w sklepie detalicznym Forever, korzystając z linków w tym artykule możesz je kupić z rabatem.