Forever Living

Aloes – najważniejsze fakty z historii

Roślina o niezwykłych właściwościach Aloes – najważniejsze fakty z historii użycia aloesu. Aloes z uwagi na swoje właściwości lecznicze i kosmetyczne jest coraz bardziej popularny. Roślina aloesu ma mięsiste, grube liście z kolczastym brzegiem oraz długie, czerwone, żółte lub pomarańczowe bogate w nektar kwiaty zapylane przez pszczoły. Wnętrze liścia miąższ aloesowy jest bardzo cenny dla zdrowia i urody. Jest ponad 300 odmian aloesu lecz co warto podkreślić tylko kilka odmian tej rośliny ma właściwości lecznicze. Należy do nich m.in. Aloe Vera barbadensis Miller.

Aloes – najważniejsze fakty z historii – pierwsze ślady aloesu

Pierwsze ślady aloesu i jego użytkowania datują się aż na 3000 (niektórzy  badacze twierdzą że aż 5000) lat przed naszą erą, na Dalekim Wschodzie. Aloesowi nadawano różne nazwy podkreślające charakterystyczny smak aloiny (wówczas nie wiedziano jeszcze, że liść aloesowy można obrać z gorzkiej skórki).  Wzmianki o „gorzkim zielu” wielu badaczy przypisuje właśnie aloesowi. Grecy nazywali aloes gorzką, lśniącą substancją „aloeh”. Arabowie i Egipcjanie twierdzili, że to gorzki lek „sabr”, podobne znaczenie ma także chińskie określenie „rokai” i hinduskie „ghee-guar-ka-patha”

Zapisy o aloesie można spotkać także w Biblii. Aloes to roślina, której aromatyczne olejki były stosowane podczas pochówku ciała ludzkiego np. w Ewangelii według  św. Jana: „Przybył również i Nikodem, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i owinęli je w płótna razem z wonnościami” (J 19:39-40). Był to prawdopodobnie zakrzepły sok z liści południowoafrykańskiego aloesu sokotrzańskiego (łac. Aloe succotrina). Wzmianki o aloesie można znaleźć także w biblijnej Księdze Liczb – to sam Bóg zasadza tę roślinę: „Jak szerokie doliny potoków, jak ogrody nad brzegiem strumieni lub jak aloes, który Pan sadził, i jak cedry nad wodami” (Lb 24:6).

Aloes – najważniejsze fakty z historii – kalendarium wydarzeń

niezwykła roślina Aloes – najważniejsze fakty z historii użycia aloesu przedstawiają poniższe daty:

1552 p.n.e. pierwszy odczytany dokument medycznego użycia aloesu w starożytnym Egipcie

460 p.n.e.  Grecy, a szczególnie  Hipokrates, bardzo cenili tę wyjątkową roślinę i stworzyli całą listę dolegliwości, na które działanie aloesu było bardzo skuteczne. 

325 p.n.e. zarejestrowana rada Arystotelesa dla Aleksandra Wielkiego, aby zawładnął wyspą Sokotra, gdzie rosło dużo aloesu (Aloe succotrina). Wyspa Sokotra została zdobyta przez Aleksandra Wielkiego tylko i wyłącznie dla rosnącego tam aloesu, którym wojsko leczyło rany. Liście tej rośliny były wysoko ceniony za działanie na rany odniesione w boju . Medyczna wiedza Egipcjan była wykorzystywana przez Rzymian, którzy dodawali liście aloesu do wyposażenia militarnego żołnierzy

100 p.n.e. grecki lekarz Dioskuryd  zaleca aloes w większości chorób oraz dla gojenia ran, kłopotów ze skórą, oparzeń, chorób jamy ustnej i żołądka.

1494 Krzysztof Kolumb odkrywa aloes i nazywa go „doktorem w doniczce”, przywiózł  i podarował Indianom tę roślinę.

1917 profesor Władimir Fiłatow, ukraiński lekarz oftalmolog z Odessy, specjalista od przeszczepów tkanek stosował aloes przy operacjach ocznych w Instytucie Oftalmologii w Odessie, przy przeszczepianiu ludzkiej rogówki z uwagi na jego „zadziwiające właściwości terapeutyczne i działanie jako stymulator biogenny”

1945 na Barbados powstała pierwsza plantacja aloesu

1970  pierwsze efektywne zastosowania aloesu przy leczeniu oparzeń na większą skalę

1974 – wydano pierwsze zezwolenia (w USA) na handel produktami aloesowymi

1981 – miąższ aloesowy trafia na oficjalną listę (USA) jako dodatek do żywności

1990 w USA powstała Narodowa Rada Naukowa ds. Aloesu (NASC) dla ochrony  czystości sprzedawanych produktów aloesowych

1991 Narodowa Rada Naukowa ds. Aloesu przekształca się w Międzynarodową Radę Naukową ds. Aloesu (IASC) z prawem do udzielania międzynarodowych certyfikatów czystości produktów aloesowych na całym świecie

1994 prof. Varro Tyler z Purdue University, farmakolog,  wskazuje aloes jako najważniejszy z siedmiu najczęściej stosowanych domowych ziół dla zdrowia (ułatwia gojenie ran, hamuje reakcję bólową). Dodatkowo wyniki badań realizowanych przez Prevention Magazine wykazują, że 87% ankietowanych postrzega aloes niezwykle pozytywnie.

1995 efektywne zastosowanie aloesu w leczeniu poparzonych ofiar zamachu bombowego w Oklahoma City.

Aloes – najważniejsze fakty z historii – podsumowanie

Aloes „roślina od oparzeń” znany jest nie tylko jako preparat gojący, jest także stosowany w kosmetyce i higienie gdzie wykorzystywane są jego właściwości nawilżające i odmładzające, coraz częściej jest wybierany jako aloes do picia, na odporność i  na odchudzanie.

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą m.in. z Biblii oraz książki dr Elżbiety Olejnik Aloes na co dzień. Vademecum.