Jak aloes działa na skórę?

Aloes jest bardzo często wykorzystywanym składnikiem w produktach do codziennej pielęgnacji skóry – przeczytaj jak aloes działa na skórę, zarówno twarzy, jak i całego ciała.

Jednym z podstawowych warunków zdrowia skóry a także zachowania jej młodego wyglądu jest odpowiednie nawilżenie i odżywienie tkanek skóry. Kolejnym ochrona przed wolnymi rodnikami oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Aloes od lat jest znany jako roślina od oparzeń – była to pierwsza oficjalnie potwierdzona właściwość aloesu. Obecnie aloes jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce i higienie, zarówno do pielęgnacji skóry, jak  do celów leczniczych, m.in. z uwagi na zgodność pH aloesu i zdrowej ludzkiej skóry, czyli wartość 5.2 – 5.6.

Jak aloes działa na skórę – skład i właściwości aloesu

Aloes jest rośliną, która potrafi zatrzymywać wodę wewnątrz liści, dzięki temu potrafi przetrwać w trudnych i suchych warunkach. Liście aloesu są tak zbudowane, że roślina może zamknąć swoje pory i zapobiec parowaniu wody na zewnątrz. Nawet przecięty liść potrafi szybko sam się zagoić, aby zapobiec utracie wody i zawartych w niej cennych substancji.

Te właściwości oraz fakt, iż w skład liścia aloesu wchodzi wiele cennych substancji sprawia, że aloes jest składnikiem bardzo często wykorzystywanym w kosmetyce i pielęgnacji skóry. Badania potwierdzają, że starzenie się skóry jest najczęściej spowodowane utratą wody oraz działaniem wolnych rodników (oksydacja). Aloes zatrzymuje wilgoć a zawarte w nim aktywne biologicznie składniki odżywiają skórę, antyoksydanty przeciwdziałają starzeniu się komórek. Kolejną bardzo ważną cechą działania aloesu na skórę jest to, że potrafi wprowadzić wodę bezpośrednio do tkanek.

Miąższ z wnętrza liścia aloesu zawiera między innymi cukry złożone, sole mineralne, aminokwasy i enzymy. Mają one właściwości odżywcze, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbólowe. Do dziś badacze nie są zgodni, który ze składników aloesu jest główną substancją sprawiającą, że aloes ma tak liczne właściwości – wiadomo jednak, że zawarte w liściu składniki odżywcze współpracują ze sobą i aby je w pełni wykorzystać należy stosować je razem.

Najlepiej stosować czysty miąższ z aloesu  lub produkty, w których zachowane zostały wszystkie jego naturalne właściwości np. galaretka aloesowa – czysty żel z aloesu na neutralnym nośniku żelowym. Można również rozciąć liść rośliny (jeśli masz aloes w doniczce) i nałożyć na skórę świeży miąższ, czyli galaretowaty żel. Ważne aby żółty sok wydostający się bezpośrednio spod skórki nie dostał się na skórę (to aloina, która ma działanie podrażniające). Biologicznie czynne składniki aloesu wnikają bardzo głęboko w warstwy naskórka – po nałożeniu aloesu na skórę bardzo szybko się wchłania.

Jednym z ważnych w pielęgnacji skóry składników zawartych w aloesie są polisacharydy a najbardziej aktywnym z nich jest acemannan. To jeden z głównych składników odpowiedzialnych za utrzymywanie stałego poziomu wilgoci w roślinie. To m. in.  dlatego po nałożeniu żelu z aloesu na skórę staje się ona miękka i delikatna. Dodatkowo acemannan stymuluje krążenie oraz produkcję kolagenu i skóra po stosowaniu aloesu staje się bardziej elastyczna. Reguluje odczyn kwasowo-zasadowy skóry.

Jak można wykorzystać aloes do pielęgnacji skóry

Aloes korzystnie wpływa na ochronę i odbudowywanie skóry, spowalnia starzenie się komórek, odmładza, pomaga zachować właściwy poziom nawilżenia, zabliźnia rany i przyspiesza gojenie.

Aloes można stosować na wszystkie dolegliwości skórne, chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca (promienie UV) oraz pomaga w leczeniu zapaleń i ran. Właściwości ochronne aloes zawdzięcza m.in. zawartości składników mineralnych, w tym wapnia, cynku, miedzi, manganu oraz witamin A, C oraz  E.

Jak aloes działa na skórę?

Łagodzi reakcje alergiczne, zapalenia i zaczerwienienia skóry. Zawarte w nim składniki, głównie lupeol (kwas salicylowy) mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Aloes stosowany zewnętrznie, szczególnie przy podrażnieniach lub oparzeniach skóry, przynosi ulgę i działa kojąco. Jednocześnie tworzy na skórze barierę ochronną, antybakteryjną i antygrzybiczną oraz pomaga w jej odbudowie.

Kosmetyki aloesowe to głównie produkty nawilżające, regenerujące oraz odżywcze. Może być stosowany do każdego typu cery. Z uwagi na właściwości aloesu kosmetyki z aloesem mają działanie odmładzające oraz liftingujące, dlatego tak często aloes dodawany jest do kosmetyków. Ważne jednak, aby pojawiał się nie tylko w nazwie produktu, ale również na jednym z pierwszych miejsc w składzie danego kosmetyku. Ponieważ aloes wnika bezpośrednio do tkanek i może działać na poziomie komórkowym, kremy aloesowe są traktowane jako odmładzające. Aloes stymuluje mikrokrążenie skórne oraz komórki produkujące kolagen i elastynę, jest także naturalnym filtrem UVA i UVB.

Jak aloes działa na skórę? doskonale nawilża, nadaje jej gładkość  i sprężystość. Systematyczna pielęgnacja kosmetykami z aloesem pozwala na zachowanie jej zdrowego i pięknego wyglądu. Aloes na skórę sprawdź jakie kosmetyki oferuje w sklep z aloesem Foreversmart

Aloes jest często stosowany w kosmetykach do higieny oraz na kłopoty ze skórą. Już wiesz jak aloes działa na skórę, przeczytaj także jak aloes działa na włosy